סוגי עסקאות מקרקעין

אילו סוגי עסקאות מקרקעין קיימים?

עסקאות מקרקעין או בשמן הנפוץ יותר עסקאות נדל"ן נפוצות ביותר ולמעשה כמעט כל אדם יידרש להן במהלך חייו. באופן כללי ניתן לסווג את סוגי העסקאות לשתי קטגוריות עיקריות: סוג הנכס שנמכר- דירת מגורים, דירת נופש, משרד, בניין, אולם תעשייה, מחסן, מגרש, חניון, חניה בבית משותף, גג של בניין, זכויות בנייה, משק חקלאי ועוד וסוג הזכות שנמכרת בו, שהחזקה ביותר היא הזכות הקניינית.

מחפש עורך דין מקרקעין בבאר שבע?

מהי זכות קניינית?

זכות בעלות שרשומה בלשכת רישום המקרקעין הידועה בשמה "טאבו" והיא דוגמה לאחת הזכויות הקנייניות ולה שני מאפיינים:  זוהי זכות חזרה עד שהיא מחייבת כל אחד לציית לה, עם כמה סייגים ובהם חוק פקודת הקרקעות שמאפשר להפקיע קרקע קניינית לצרכים ציבוריים. המאפיין השני של זכות הקניין הוא היותה פומבית כך שכל אחד יכול לבדוק אותה. כך, כל מי שעומד לבצע עסקת מקרקעין יכול להוציא נסח טאבו שבו מפורטים בעלי הנכס, גובה המשכנתא עבורו, עיקולים ועוד.

נגישות למידע

כיום בזכות רשת האינטרנט ניתן לבדוק את נסח הטאבו בקלות רבה, מה שמדגיש את מאפיין הפומביות של זכויות המקרקעין. זכות נוספת שהיא חלשה יותר היא זכות חוזית שקיימת כלפי אדם או גוף אך לא כלפי הנכס.

מטבען עסקאות נדל"ן מערבות נושאים טעונים וסכומי כסף לא מבוטלים, ולכן כדאי להתייעץ עם עורך דין מקרקעין שידאג למלוא זכויותיכם בעת ביצוע עסקת הנדל"ן. קחו למשל רכישת דירה- מדובר בתהליך ארוך ומסועף שבו כל אח מהצדדים שואף למקסם רווחים ושבו הרבה מוטל על כף המאזניים. כדי להבטיח זכויותיכם היעזרו בעורך דין נדל"ן מקרקעין שיידע לעמוד על הדקויות והמורכבויות שעלולות לצוץ בתהליך המורכב והמסועף.