גישור, הסכם גירושין הוגן ומאוזן

על מנת לערוך הסכם גירושין, עליו להיות הוגן ומאוזן. ראשית, בית המשפט עשוי שלא לאשר הסכם גירושין מקפח, ואף לבטל הסכם גירושין מקפח, גם אם בעבר הוא כבר אושר. בנוסף הסכם גירושין שאינו הוגן עלול  לפגוע בדינמיקה היומיומית ובמרקם העדין בחיי היומיום בהתנהלות המשפחה בצורה החדשה שנוצרה לאחר הגירושין.

זכרו שהילדים שלכם, הם אלה שיסבלו מהשלכותיו של הסכם גירושין לא מאוזן. כך למשל הסכם גירושין שאינו הוגן עלול לגרום להתרחקות של הילדים מהורה, לגרום לניתוק קשר ביניהם, או ליצור מצב של בית עשיר-בית עני, מצבים שיזיקו לטובת הילדים שלכם.

הסכם גירושין הוגן ומאוזן הוא הסכם שמחלק את החובות והזכויות של כל אחד מכם באופן הוגן. שימו לב שהסכם הוגן ומאוזן אינו צריך להיות שוויוני באופן פורמלי בלבד, אלא באופן מהותי, ועליו לכלול את הצרכים שלכם, של בן הזוג שלכם ושל הילדים שלכם.

כך למשל עליכם לחלק את הרכוש באופן הוגן, בהתחשב בנסיבות שלכם, בהתאם להסכמות מראש שהיו ביניכם, וליכולות שלכם כיום. ההסכם אינו חייב להיות "חצי חצי", אך יש לוודא שהוא אינו יוצר מצב שאחד מבני הזוג, מקופח באופן משמעותי.

כך הסכם הוגן יכול לכלול סעיפים לטובת אחד מבני הזוג, אך עליו לכלול גם סעיפים "מאזנים", המעניקים תמורה עבור הוויתור של בן הזוג.

גם חלוקת המזונות וזמני השהות, צריכה להיות ראויה ומותאמת לטובת הילדים, על מנת שההסכם יהיה הוגן. כאמור חלוקת זמני השהות אינה חייבת להיות שווה באופן פורמלי, אלא חשוב שהיא תהיה מאוזנת ותואמת את הצרכים והיכולות שלכם ושל הילדים בעיקר, בהתאם לדרך בה נהגתם לפני הגירושין, ותוך שימת דגש על טובת הילדים כיום.

אחת השאלות החשובות ביותר החל מהרגע בה עולה המחשבה להתגרש, וכלה ברגעים האחרונים לפני הכרעת בית המשפט, היא האם נכון להתגרש בגישור?

ככלל, לגישור יש מעלות רבות בהליך הגירושין. הגישור מפחית את המאבקים ביניכם, ובכך הוא יכול לקצר את הליך הגירושין, להפחית את הקשיים של הילדים, ולחסוך לכם לא מעט כסף.

יחד עם זאת, על מנת להתגרש בגישור, עליכם לאזור כוח, להתעלות על עצמכם, ולהצליח לשתף פעולה., אם בכוחכם לתת הזדמנות לשיתוף הפעולה הנדרש, תוכלו ליהנות מההטבות הרבות שבגישור גירושין, ולסיים את ההליך באופן היעיל ביותר, בכל רגע בהליך הגירושין, ואף אם כבר התחלתם לנהל הליכים בבית המשפט.

חשוב לדעת שניתן שכל צד יבחר לו עורך דין לגירושין משלו שעליו הוא סומך, והם ביניהם ינסחו ויערכו הסכם גירושין הנכון ומאוזן לשני הצדדים, יחד עם זאת ישנה אפשרות התואמת סוג של גישור ששני הצדדים שוכרים עורך דין לגירושין מקצועי ומנוסה, הוא המכיר את החוק ואת כלל הסוגיות החשובות שעומדות בפני בני הזוג, כשהוא פועל מתוך אובייקטיביות לטובת שני הצדדים וכלל המשפחה הוא יודע מהם הזכויות וחובות של כל צד כלפי האחר ולכן אמור לדעת לנסח הסכם נכון ומאוזן ולמנוע את המלחמות הנלוות בהליך משפטי וכמובן ובעיקר למנוע בזבוז כספים וזמן יקר בניהול הליכי משפט.

ככל שהעורך דין לגירושין מנוסה יותר הוא יידע לערוך הסכם גירושין שימנע את כל החיכוכים שעלולים להיווצר בין בני הזוג לאורך השנים, ודבר זה חשוב שאין כמותו ובפרט כשיישנם ילדים קטנים שידרשו מבני הזוג להמשיך להתראות עוד שנים רבות בכל האירועים המשותפים.

מהם הנושאים החשובים שיכללו במסגרת הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא הסכם חשוב ולעיתים מורכב. כך שההצעה הראשונה שנבקש להציע, היא תמיד להיעזר בעורך דין גירושין מקצועי בעל ניסיון. עם זאת, על סמך ניסיוננו בתור עורכי דין משפחה, אנו סבורים כי ישנם מספר נושאים שחשוב מאוד לכלול במסגרת הסכם גירושין. הבה נסקור את חלקם:

הסכמה לגבי עצם הגירושין – דומה כי זהו אחד הנושאים החשובים ביותר שמומלץ להסדיר במסגרת הסכם הגירושין. תכליתו של הסכם הגירושין היא לקבע ולבסס את ההסכמה של בני הזוג להתגרש ובכך לחסוך משניהם את העלויות הכספיות של ניהול הליך גירושין.

הסדרת דירת המגורים – בדרך כלל, כאשר הסכם הגירושין כולל גם הסכם לחלוקת רכוש, הרי שחשוב מאוד להסדיר מה יהיה דינה של דירת המגורים. לרוב, דירת המגורים היא הנכס החשוב ביותר שיש לבני הזוג. אי לכך חשוב מאוד לקבוע מה יעלה בגורלה. במילים אחרות – האם היא תימכר בשוק, או שאולי תימכר לאחד מבני הזוג באופן בלעדי, או שאולי אחד מבני הזוג יישאר בדירה לשם גידול הילדים ועוד.

הטלת סנקציה – חוזים הם דבר חשוב, אך ניסיון החיים מלמד שלעיתים אנשים מפרים חוזים. לכן, אנו מציעים – במסגרת הסכם גירושין – לכלול גם סנקציה שתבוא לידי ביטוי במקרה שבו אחד מבני הזוג מפר את הסכם הגירושין. לדוגמא – מסרב לפתע לעמוד בהסכם ולהביע את הסכמתו לגבי הגירושין ועוד. לרוב, כדאי לכלול סנקציה בדמות פיצויים קבועים או פיצויים ללא הוכחת שום נזק.

הסדרת משמורת הילדים – עוד נושא שכדאי מאוד לכלול במסגרת הסכם הגירושין, הוא סוגיית המשמורת. הסדרת סוגיית המשמורת תקל מאוד על בני הזוג בהמשך הדרך. לכן, כדאי לקבוע מי ישמש בתור הורה משמורן, כיצד ייערכו הסדרי הראיה בין ההורים ועוד נושאים הנוגעים לסוגיה, לרבות – הסדרה של משמורת משותפת, במידה וההורים חפצים בכך.

להסכם גירושין יש יתרונות לצד חסרונות, כך שלקראת סיום המאמר נבקש לסקור את חלקם:

חלק מהחסרונות:

ויתור – כמו כל הסכם פשרה, הרי שגם הסכם גירושין מהווה פשרה בין בני הזוג. פשרה היא דבר מבורך, אך יש שטוענים כי הסכם פשרה הוא בעצם תוצר של ויתור ולא תמיד כדאי לוותר, במיוחד כאשר עמדתך מוצדקת. כך גם באשר להסכם גירושין. לעיתים בני זוג עורכים הסכם גירושין ומתפשרים, למרות שאחד מהם צודק לחלוטין בטענותיו. כמובן שיש כאלו שיסברו אחרת, אך מצאנו לנכון לציין עובדה זו דווקא בחסרונות, למען הגילוי הנאות.

ניצול צורך – לא אחת אנו נתקלים במקרים שבהם הסכם גירושין נערך על מנת לספק את צרכיו של בן זוג אחר, המשתמש בכוח שיש לו כלפי הצד השני. לדוגמא, לעיתים קיימות סיטואציות שבהן הבעל כופה הסכם גירושין תוך איום לסרבנות גט נגד האישה. במקרים כאלו, האישה עשויה למצוא את עצמה מוותרת בצורה מפליגה על זכויותיה, רק כדי שתוכל להתגרש ולהמשיך בחייה. כך שלעיתים, להסכם גירושין יש חיסרון מהותי והוא בא לידי ביטוי בעצם העובדה שהוא תוצר של ניצול וכפייה, למרות שאין זאת כפייה פיזית.

חלק מהיתרונות:

חיסכון בזמן – אין ספק כי הסכם גירושין חוסך לבני הזוג זמן רב. בין היתר, הסכם גירושין חוסך דיונים שמתקיימים בזמן העבודה וכן חוסך לבני הזוג את ההתעסקות המורכבת עם הליך הגירושין ובכך מפנה אותם להמשיך בחייהם.

יעילות – הסכם גירושין הוא יעיל – פשוטו כמשמעו, במקום לנהל הליך גירושין במספר ערכאות וכן במסגרת מספר הליכים שונים ונפרדים. הסכם גירושין כולל, שנערך ברצון בני הזוג, הוא יעיל בהרבה. הוא יעיל מבחינת זמנים והוא גם יעיל מבחינה כספית והוא בוודאי יעיל מבחינה רגשית, שהרי הוא חוסך לבני הזוג הליכים משפטיים קשים מאוד.

גירושין מהירים – הסכם גירושין מביא לסיטואציה שבה הגירושין שלעיתים יכולים להתקיים ולהתפרס על תקופה ארוכה, מסתיימים במהרה ובכך בני הזוג מתפנים לבנות את חייהם החדשים. לכן, אין ספק שמהירות היא אחד היתרונות החשובים והמהותיים במסגרת הסכם גירושין.

ערך רגשי – הליך גירושין חוסך לבני הזוג את ההליכים המשפטיים, את החקירות הנגדיות, את הבקשות המכפישות לעיתים ובכלל זה את הכעס והעצב שנגרם כתוצאה מניהול הליך גירושין מן ההתחלה ועד הסוף.

לקבלת ייעוץ מעורך דין מלאו פרטיכם

הסכם הגירושין ומטרתו

1. קבלת חלק גדול יותר מהרכוש – ככל שחלקכם ברכוש המשותף יגדל כך יקל עליכם להמשיך לבדכם ברמת חיים דומה לזו אשר ניהלתם קודם לכן.
הסדר לפיו האישה תקבל 70% משווי הדירה יקל עליה לרכוש דירה אלטרנטיבית. הסדר לפיו היא תישאר בדירת המגורים עד הגיע אחרון הילדים לגיל 18 עשוי להיות עדיף. הבעל מצידו יעדיף לקבל את הבית במלואו והיו דברים מעולם

מחפש משרד עורך דין גירושין בבאר שבע?

2. קבלת/תשלום סכום מזונות גבוה/נמוך ככל שניתן – ברור לכל כי ככל שסכום המזונות אשר נפסק כנגד הבעל גבוה יותרהאישה תידרש להשתתף פחות בכלכלת הילדים ולהפך. כמו כן יש מקום לנסות למנוע שינויים עתידיים בסכום המזונות הגם שמצב זה כמעט בלתי אפשרי.

3. קבלת משמורת על הילדים או קביעת הסדרי ראיה משביעי רצון – בהעדר סיבות מיוחדות וכבדות משקל דוגמת חוסר מסוגלות הורית של האם. נטיית בתי המשפט הנה להותיר את הילדים בחזקתה. בנסיבות אלו יש לעשות הכל על מנת שהסדרי הראיה של הילדים יצרו בפועל מצב של "חזקה משותפת".

למשל בהסכם הגירושין של משה נקבע כי הילדים ישנו אצלו פעמיים באמצע שבוע יהיו אצלו כל שבת שניה החגים יתחלקו שווה בשווה ובחופשת הקיץ הוא יהיה זכאי לקבל את הילדים לפרקי זמן של שבועיים רצופים.

במקרה של אי הסכמה בין בני הזוג תקבע המשמורת על ידי בית המשפט על פי המלצות פקיד הסעד שיבחן את המסוגלות ההורית של הצדדים. עורך דין הבקיא בשיקולי פקידי הסעד ידע להכינכם להופעה בפניהם על מנת שהתוצאה תהיה לטובתכם.

4. סיום נישואין ביחסים טובים – למרכיב זה חשיבות מיוחדת כאשר בסכסוך הגירושין מעורבים ילדים. במקרים רבים בני זוג בלהט הסכסוך נוטים לזלזל בחשיבות מרכיב זה או אינם מעונינים בו.

אומנם לא תמיד ניתן להוביל לסיום הקשר בד בבד עם שמירה על יחסים טובים. עם זאת קיים אינטרס לשני בני הזוג לשמור לכל הפחות על יחסים תקינים. טעות מצדכם לחשוב שממועד הגירושין לא יתקיים בינכם קשר.

ידרשו הכרעות בנושא הילדים תדרשו להיפגש מדי פעם בפעם ואף יתכן שתזדקקו זה לזה בעניינים שונים.
אין להבין מכך שחשוב שלא להתעמת בכל מקרה. נהפוך הוא לפעמים הצד שהיה חלש במהלך הנישואין חייב להפגין עצמה וכח בתהליך הגירושין על מנת ליצור איזון נכון במערכת היחסים העתידים עם בן הזוג ובמיוחד עם הילדים.

5. מטרות נסתרות – מדובר באוסף מטרות הרלוונטי למקרה הספציפי שלכם ואשר בכוחן לשנות את האיזון של הסכם הגירושין לטובתכם. היות ולא ניתן לתת רשימה ממצה של מטרות אלו נפרט מספר דוגמאות: שינוי שמות הילדים, עיכוב יציאתם מן הארץ, יצירת "חנק כלכלי" על בן הזוג על מנת להגיע להסדר מוצלח מבחינתכם.

הגבלת מעבר מקום המגורים של בן הזוג המחזיק בילדים על מנת לאפשר קיומם של הסדרי הראיה מניעת מצבים העלולים לפגוע ביכולת הצד השני לכלכל את הילדים בעתיד ועוד.

עורך דין מיומן ידע לשרטט בפניכם מפה ברורה הן של המטרות הגלויות ובעיקר של המטרות הסמויות אשר במקרים רבים השגתן תאפשר לכם לקבל את מבוקשכם מבלי שבן הזוג יבין בשלב המשא ומתן שהוא מבצע ויתור כלשהו.